CIT estoński w księgowość e-commerce – wszystko co powinieneś wiedzieć, najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Kto może skorzystać z CIT estoński?
Kto nie może skorzystać z CIT estoński?
Kiedy utraci się prawo do opodatkowania estońskim CIT?
Na co należy zwrócić uwagę?
Jakie stawki w CIT estońskim?
Forma opodatkowania osób prawnych, która w założeniu przesuwa moment powstania obowiązku podatkowego na moment wypłaty zysku przez spółkę . Jest to system dość prosty w swojej koncepcji i prowadzi do zatrzymania zysków w spółce oraz ich dalszego reinwestowania.
Spółka osiąga dochody ale nie płaci od tych dochodów podatku CIT.
Nazwa pochodzi od państwa które jako pierwsze na świecie przyjęło ten model opodatkowania osób prawnych, a była to Estonia i rok 2000.
Ryczałt od dochodów spółek jest potocznie nazywany – Estońskim CIT
W Polsce został wprowadzony 01 stycznia 2021 roku. Założenia estońskiego CIT były wielokrotnie modyfikowane . Istotne zmiany obowiązujące do dziś weszły w życie 01 stycznia 2022 rok z późniejszymi zmianami w 2023 roku. Zwolenników tej formy opodatkowania spółek wciąż przybywa. Poniżej przedstawimy najważniejsze jego założenia oraz wskażemy obszary na które należy zwrócić uwagę i dochować dużej staranności w ocenie przeprowadzanych operacji gospodarczych .
Najprościej ujmując, spółka nie zapłaci podatku dochodowego pomimo osiągnięcia dochodów tak długo jak długo nie wypłaci zysków – tu należy zwrócić uwagę na tzw. ukryte zyski o których będzie mowa poniżej .
Wybierając tę formę opodatkowania należy zawiadomić urząd skarbowy, o wyborze na formularzu ZAW-RD. Jeśli chcemy aby nasza spółka była opodatkowana CIT estońskim od 1 stycznia 2025 roku, to zawiadomienie o wyborze należy złożyć do końca stycznia 2025 roku. Możliwy jest też wybór tej formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego, wiąże się to natomiast z koniecznością sporządzenia sprawozdania finansowego na dzień poprzedzający wybór ryczałtu od spółek np. gdy chcemy skorzystać z estońskiego CIT od 01 czerwca to wówczas na dzień 31 maja musimy zamknąć księgi i sporządzić sprawozdanie finansowe. Warto zauważyć, ze sprawozdanie sporządzone w trakcie roku obrotowego, nie będzie podlegało złożeniu w KRS i nie ma obowiązku zatwierdzania takiego sprawozdania .
Kto może skorzystać:
- podmioty prawa handlowego a więc takie spółki jak: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością , spółka komandytowa , spółka komandytowo- akcyjnej, prosta spółka akcyjna , spółka akcyjna, których siedziba lub zarząd znajdują się na terenie Polski, tu podlegają opodatkowaniu wszystkie dochody podmiotu bez względu na miejsce w którym są osiągane.
- udziałowcami, akcjonariuszami a więc właścicielami muszą być osoby fizyczne, które nie posiadają praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia, jako założyciele ( fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej
- spełniony obowiązek przychodowy: mniej niż 50 % przychodów spółki wraz z podatkiem VAT w poprzednim roku nie może pochodzić: z wierzytelności, odsetek, części odsetkowej raty leasingowej, poręczeń i gwarancji, z praw autorskich, z realizacji praw z instrumentów finansowych, z transakcji z podmiotami powiązanymi ( art. 11a ust.1 pkt 4 ustawy o CIT )
- przedsiębiorstwa które za okres opodatkowania ryczałtem nie sporządzają sprawozdania finansowego wg zasad MSR ( Międzynarodowe Standardy Rachunkowości )
Kto nie może skorzystać:
- przedsiębiorstwa finansowe i instytucje pożyczkowe
- przedsiębiorstwa korzystające ze zwolnień podatkowych : gdy prowadzą działalność w SSE – Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz działalność w PSI – Polskiej Strefie Inwestycji.
- przedsiębiorstwa postawione w stan likwidacji lub upadłości
- przedsiębiorstwa utworzone w wyniku połączenia, podziału, te które wnoszą lub pozyskują aport ( art. 28k ust.1 pkt 5-6 ustawy o CIT )
Kiedy utraci się prawo do opodatkowania estońskim CIT:
- zawiadomienie urzędu skarbowego o rezygnacji, przy czym należy mieć na względzie że wybierając tą formę opodatkowania dochodów wybieramy ją następujące po sobie 4 lata podatkowe
- zmiana formy prawnej
- gdy udziałowcami, wspólnikami lub akcjonariuszami stały się osoby inne niż osoby fizyczne np. inna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością kupiła część udziałów
- spółka stała się właścicielem udziałów w kapitale innej spółki, założycielem fundacji, trustu itp.
- spółka przejmie lub zostanie przejęta przez inny podmiot w drodze łączenia lub podziału podmiotów lub wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa i podmioty nie są opodatkowane ryczałtem.
Na co należy zwrócić uwagę:
Korekta wstępna:
Wybór tej formy opodatkowania wiąże się z dokonaniem korekty wstępnej. Polega ona na dostosowaniu zapisów w księgach rachunkowych, uwzględniając zastosowane wcześniej różnice przejściowe. Chodzi głównie o te różnice które nie zostały jeszcze rozliczone. Należy dokonać korekty kosztów i przychodów tak aby dorównać zapisy podatkowe do prawa bilansowego. Należy zrównać przychody i koszty, które przed wejściem w CIT estoński jednostka wykazuje w różnych okresach lub innych wartościach wg prawa podatkowego i bilansowego. Podczas stosowania ryczałtu nie wyodrębniamy już kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, a jednie koszty związane lub nie z prowadzeniem działalności i ich zasadność. Różnice przejściowe ustalamy na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok zastosowania ryczałtu. Obowiązek zapłaty podatku z tytułu korekty wstępnej może pojawić się tylko wtedy gdy spółka zrezygnuje lub utraci prawo do stosowania estońskiego CIT przed upływem 4 lat podatkowych.
Ukryte zyski:
Należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju wypłaty, zapłaty, świadczenia pieniężne i niepieniężne gdzie stroną są wspólnicy, podmioty powiązane muszą zostać dogłębnie zweryfikowane. Ustawodawca zrównał bowiem świadczenia na rzecz wspólników udziałowców, akcjonariuszy na równi z wpłatą zysku. Należy wówczas opodatkować taki wydatek lub świadczenie, tak jakby nastąpiła wypłata zysku ze spółki. Przykładem ukrytego zysku będzie udzielona pożyczka przez wspólnika spółce i pobieranie z tego tytułu odsetek przez wspólnika, wówczas odsetki te stanowić będą dochód do opodatkowania. Wydatki na reprezentację, darowizny i prezenty wszelkiego rodzaju również zawierają się w katalogu wydatków będących podstawą do opodatkowania.
Nie wszystkie transakcje dokonane przez osoby powiązane ze spółką będą podlegały opodatkowaniu z tytułu ukrytych zysków. Jeśli spółka dokonuje sprzedaży lub zakupu na rzecz beneficjentów ale na zasadach takich jak z jednostkami niepowiązanymi, po cenach rynkowych i ekonomicznie uzasadnionych to takie transakcje będą wyłączone z opodatkowania.
Wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą będą również podlegały opodatkowaniu CIT estońskim. Spółka sama musi określić jaki jest cel wydatków i ewentualnie opodatkować takie wydatki w miesiącu w którym nastąpiła zapłata.
Stawki w CIT estońskim:
W przypadku opodatkowania ryczałtem od spółek mamy do czynienia z dwoma stawkami CIT 10 % i 20 %
- w przypadku małego podatnika lub rozpoczynającego działalność – 10 %
- w przypadku pozostałych podatników ryczałt wynosi – 20 %
Podsumowanie:
Podsumowując, każda spółka będąca osobą prawną działająca w branży E-commerce powinna wziąć pod uwagę przejście na CIT estoński i zoptymalizowanie swoich zobowiązań podatkowych.
Nie jest tu przeszkodą duża ilość transakcji. Wybierając biuro rachunkowe Infinitum, które prowadzi szczegółowe rozliczenia, możemy być pewni, że żaden wydatek czy przychód nie zostanie pominięty i nie narazimy się na opodatkowanie wydatków w formie ukrytych zysków.
Biuro Rachunkowe Infinitum posiada wiedzę z zakresu obsługi podmiotów korzystających z ryczałtu i prowadzących duży wolumen sprzedaży na wielu marketplace typu Amazon, e-Bay i inne. Wybierając nasze biuro masz pewność, że zgodnie z prawem zoptymalizujesz swoje obciążenia podatkowe, a zaoszczędzone zyski przeznaczysz na rozwój firmy.